lukashorky
Menu

9/4/2019

V útrobách temné hráze

Den jako vymalovaný. Na lávce pochodují davy lidí, jako nějací mravenci, kteří míří do svého hnízda. V dálce na hřebenech Jeseníků si zima ještě drží sníh. Bělavé vrcholky svítí na horizontu a za pár týdnů se rozpustí v Jesenickém moři, jak se této přehradě někdy říká. Stavěl ji můj strýc, tehdy generální ředitel Ingstavu Brno. Když se celá rodina sešla o Velikonocích u babičky, vždycky se s mým otcem hádali o přehradách. Třeba kvůli Dlouhým stráním, které uřezaly kus kopce Mravenečník. Strejda za to pochopitelně nemohl, ale to v tu chvíli bylo úplně jedno.

Názorový střed stavitele a zastánce nedotknutelnosti panenské přírody v Jeseníkách  mám v paměti dodnes a cosi z těch debat ve mě asi zůstalo. Obdiv k megalomanským stavbám je prý takové kutilství ve velkém. V povodí Odry mám zmapované všechny přehrady a skoro všechny jsem prolezl zevnitř. Letos jsem se stavil na Hartu a Kružberk. Procházka revizní štolou je přece ideální program na slunečnou jarní sobotu. V suterénu elektrárny duní živel, který se žene obrovskou silou proti turbíně. Není slyšet vlastního slova. Za to v hrázi je klid. Procházíš stísněné prostory, v na zdech dlouhých chodeb visí krápníky. Z klenby betonové jeskyně kape voda. Jenom neklepat na stěnu, mohla by se protrhnout, říká se. 

Výstavba údolní nádrže u obce Slezská Harta na řece Moravici byla realizována v letech 1987 až 1997 a napouštění proběhlo v letech 1996–1998 v rekordním čase, díky povodním v roce 1997. Z mohutných přivaděčů je voda odpadní štolou přivedena do elektrárny s výkonem generátoru přes 3 MW. Přehrada je propojena s níže položeným a menším Kružberkem, jehož elektrárna generuje jen 400 kW. Vodárenská nádrž na řece Moravici u Kružberku byla vybudována jako první údolní nádrž v povodí Odry v letech 1948–1955 a definitivní napuštění proběhlo v roce 1957.

Čti dál: