lukashorky
Menu

4/3/2009

Angels may fall - výstava v pražském Karlíně

Andělé mně lákali už od střední školy. Hledání vyvolených jedinců, schovávání se za symboliku a metafory. Logické vyústění situace, kdy se nové chápání a pohled na svět dostávalo do mé hlavy. S úsměvem někdy vzpomínám na pózy, na podepisování písemek pod pseudonymem the Last Fallen Angel L 242 nebo oblékání do černého a bojkotování výuky Českého Jazyka.

Andělé mně lákají už od střední školy. Hledání vyvolených jedinců, schovávání se za symboliku a metafory. Logické vyústění situace, kdy se nové chápání a pohled na svět dostávalo do mé hlavy. S úsměvem někdy vzpomínám na pózy, na podepisování písemek pod pseudonymem the Last Fallen Angel L 242 nebo oblékání do černého a bojkotování výuky Českého Jazyka.

Lukáš Horký: Z cyklu „Angels May Fall“

Teď po letech jsem měl příležitost se k tomuto tématu vrátit. Vytáhnout na povrch staré, dávno zapomenutelné úvahy a vyjádřit se přes fotografie. Soubor „Angels May Fall“ je volně inspirovaný básněmi Sylvy Lauerové. Devět klíčových básní, děvet fotografiíí.

Se Sylvou spolupracuji už dlouho. K její prvotině – erotickému románu Hračka jsem vytvořil celý vizuální styl. Odvážný motiv plakátů – ženská paže zavěšená na nahém mužském tělě – měl za následek zákaz výlepu plakátů v ostravské a brněnské veřejné hromadné dopravě. V období realizace Hračky mne Sylva oslovila, jestli se nechci zapojit jako fotograf do nového projektu Michael2007.

Začal vznikat nový soubor „Angels May Fall“.

Projekt Michael2007

První obhlídka výstavního prostoru – spolu se Sylvou Lauerovou. Foto: Gabriel

Bára Basiková mluvila o lásce a monsignore Tomáš Halík o vztahu víry a umění. Slovo jako inspirace hudby a výtvarného umění, výstava obrazů, kreseb, prostorových koláží, oděvu, šperku a fotografií ve výtvarných reflexích na poezii.

V pondělí dne 8. září byl v místě konání Pražského bienále českého výtvarného umění a Czechdesign bloku – hale Thámova 8, v Praze – Karlíně zahájen vernisáží umělecký projekt Michael2007.

Zavěšení fotografií. Foto: Michal Olbert

Zavěšení fotografií. Foto: Michal Olbert

Zavěšení fotografií. Foto: Michal Olbert

Kmotrem projektu se stala Bára Basiková a duchovní podporu poskytl monsignore Tomáš Halík. Na vernisáži jsme uvítali Annemarie Lang, ředitelku pro mezinárodní umělecké projekty Schauspielfrankfurt Deutschland, režisérku Irenu Pavláskovou, herečku Yvettu Blanarovičovou a Zdeňka Podhůrského, zpěváka Janka Ledeckého, skladatele a hudebníka Marco Pillu a krále českého soundtracku Varhana Orchestroviče Bauera.

Příprava výstavy. Foto: Lukáš Horký

Výtvarné reflexe na devět klíčových básní sbírky Michael2007 na výstavě představili:

  • Český oděvní designér Jakub Polanka,
  • šperkař Zdeněk Vacek,
  • fotograf Lukáš Horký,
  • OLO – fashion stylist a visual artist,
  • malíř Vladimír Houdek,
  • MARIE – První dáma pražského street artu.

Realizace výstavy. Foto: Klára Smilková

Hudbu k poezii složil hudební skladatel Pavel Zemek – Novák. Improvizaci na jeho dílo na vernisáži představil přední český violoncellista Jiří Bárta. V recitaci úryvků z básnické sbírky Michael2007 se představil dr. Miroslav Kovařík, Špička uměleckého přednesu České republiky a pedagog Literární akademie Josefa Škvoreckého.

Společná fotografie autorů s kmotrou Bárou Basikovou, violončelistou Janem Bártou a realizačním týmem. Foto: Klára Smilková

Vernisáž. Foto: Lukáš Horký

Spolu se Sylvou Lauerovou a Varhanem Orchestrovičem Bauerem. V pozadí jeden z mých „andělů“. Foto: Klára Smilková

Výstava byla zakončena v neděli 5. října 2008, projekt Michael2007 však pokračuje dále. Uvídime, kde se opět ukáže.

Čti dál: