lukashorky
Menu

19/3/2019

Na skvělé výstavě Jirky Hankeho

Jiří Hanke vplul do mého života vlastně úplnou náhodou. Díky výstavě anorektiček, kterou mi v jeho proslulé kladenské Malé galerii zprostředkoval kladenský zdravotní ústav v lednu 2006. Byl to můj start do světa fotografie, když mi vystavený soubor otevřel cestu ke studiu na Institutu tvůrčí fotografie. O Jirkovi a jeho galerii jsem napsal bakalářskou i magisterskou práci, jeho tvorbu pravidelně sleduji a za ty roky se z nás stali kamarádi. 

Včera byla v Galerii hlavního města Prahy otevřena velká retrospektivní výstava: Jiří Hanke: Fotografie 1973–2018, kterou pro prostor Domu fotografie připravil kurátor Josef Moucha.

Foto: Vladimír Birgus

13/3/2019

Lekce z Teorie dospělosti u Bezručů

Slavné dílo předního severského dramatika Henrika Ibsena Heda Gablerová se představuje v ostravském Divadle Petra Bezruče v autorské parafrázi česko-chilské autorky Anny Saavedry s názvem Teorie dospělosti. Společenské drama, které bylo napsáno koncem 19. století, autoři přiblížili současné generaci třicátníků. Hlavní postavou hry je Heda, která tráví nudné dny v betonové vile. Navíc se objevuje až příliš mnoho přízraků z minulosti, včetně osudové lásky. Krásná, smutná, trochu zklamaná i cynická Heda v podání skvělé Magdalény Tkačíkové. 

4/3/2019

Ospalou krajinou

Ospalá prosincová přehrada. Šedavé mraky přikryly oblohu a brání slunci, aby se svými paprsky dotýkaly hladiny. Vody je v tento zimní čas docela málo. Procházíš po místech, která bývají jindy ukrytá v hlubinách. Podél břehů sleduješ pozůstatky minulosti. Tady stál kostel a hned vedle hřbitov. Čtvercové půdorysy hrobů vystupují z jezera. Opodál chátrá opuštěné rekreační středisko, za zátokou vyhlíží odstavené karavany letní sezónu. Den pod vrcholky Beskyd pomalu usíná a tvoje osamělá toulka krajinou končí.

18/2/2019

S Českou televizí po stopách Mého města

Vždycky člověka potěší, když je o jeho práci zájem. Obzvláště u dlouhodobých a složitějších projektů. Jako je třeba soubor Moje město, který fotografuji nepřetržitě od roku 2008, jehož fragment je k vidění do 8. března v galerii Opera v divadle Jiřího Myrona v Ostravě. Se štábem České televize jsme se vydali po stopách míst, které jsem zaznamenal na svých fotografiích. Celá reportáž byla odvysílána v rámci pořadu Události z regionu na ČT 1 a v Událostech v kultuře na ČT Art.

Černobílý Frýdek-Místek očima fotografa Lukáše Horkého. Tamní rodák se mu věnuje jedenáct let. Malebná městská zákoutí na jeho fotografiích divák ale nenajde. Část souboru s názvem Moje město vystavuje v ostravské galerii Opera.

Zdroj: https://www.ceskatelevize.cz/…video/675695

Čti dál: