lukashorky
Menu

7/12/2015

Lukáš Horký nafotil Landsbergrovu přádelnu před demolicí

René Stejskal: „Fotograf Lukáš Horký vešel do širšího povědomí výstavou Po nás Frnda. Svými snímky dokumentoval bourání Víceúčelové sportovní haly ve Frýdku. Nyní vystavuje snímky z další devastace – bourání Landsbergrovy přádelny.“

Fotograf Lukáš Horký vystavuje v místeckém Klubu a galerii U Černého kocoura fotografie budovy Landsbergrovy přádelny bavlny ve Frýdku těsně před jejím zbouráním. Přádelna byla postavena v roce 1882. „Přádelnu bavlny Adolfa Landsbergera jsem navštívil loni pár dní před její demolicí. Chtěl jsem zaznamenat mizející život. V halách stály stroje, v dílnách leželo nářadí a na kancelářských stolech se válely papíry a knihy. Jako by pracovní směna skončila teprve včera,“ představuje svůj projekt fotograf Horký. Svým novým souborem Made in F-M navazuje na svůj předešlý úspěšný cyklus z textilního prostředí – Slezan, který mapoval poslední fungující šicí dílnu Slezanu. Jeho portréty šiček se nedávno staly součástí prestižní sbírky Muzea moderního umění v Olomouci. Název nového souboru Made in F-M – vyrobeno ve Frýdku-Místku – odkazuje na kdysi slavnou éru textilního průmyslu města Frýdku-Místku.

„Procházím budovou a fotografuji. Vzpomínám na textilní průmyslníky a jejich odkaz, který bude zanedlouho roztrhán demoličními bagry,“ přiblížil své emoce, které provázely fotografování. Snímky jsou černobílé a ponuré. Zaprášené stroje, prázdné skříně. Industriální zátiší jako memento dávno zašlé slávy textilní výroby. Fotograf se ale nezaměřil pouze na objekt přádelny. Fotil také Sashu Meyer, pravnučku zakladatele přádelny Adolfa Landsbergera. Potakal se s ní v bývalém parku, který její pradědeček založil pro své zaměstnance. Sasha v ruce držela portrét své matky Yvonne Meyer, který byl v roce 1933 pořízen přesně na stejném místě. Některé snímky vznikly na starém opuštěném židovském hřbitově ve Frýdku, kde je pohřbena část tehdejší podnikatelské elity měst Frýdku a Místku.

„Přesně před rokem měl Lukáš u mě v hospodě úspěšnou výstavu Po nás Frnda, která dokumentovala demolici víceúčelové haly ve Frýdku-Místku. Už tehdy padlo rozhodnutí, že vystavíme další kontroverzní demolici, aby lidé nezapomněli, co se v našem městě dělo,“ uvedl Radim Friedl, majitel Klubu a galerie U Černého kocoura, ve kterém výstava potrvá do 31. prosince.

Autor: René Stejskal, Naše Frýdecko-Místecko
http://www.nasefrydeckomistecko.cz/…radelnu-pred

Čti dál: