lukashorky
Menu

5/12/2007

Ojedinělé fotografie Lukáše Horkého přiblíží práci dobrovolníků

Jejich práce je tak nenápadná, často nedoceněná a přitom tak potřebná. Do domovů důchodců, nemocnic, kojeneckého ústavu, dětských domovů a dalších zařízení v kraji přicházejí denně desítky dobrovolníků, kteří s osamělým nebo nemocnými bez nároku na sebemenší honorář tráví čas a pomáhají jim v jejich životní situaci.

Dobrovolnické centrum ADRA ve Frýdku-Místku (pobočka občanského sdružení ADRA), které dobrovolníky sdružuje a připravuje na činnost v praxi, se jim rozhodlo vyjádřit díky za jejich obětavost a zároveň poukázat na to, že i obyčejní lidé, mohou konat neobyčejné věci.

K této příležitosti ve spolupráci s fotografem Lukášem Horkým uspořádalo výstavu snímků, které právě činnost těchto dobrovolníků přibližují. „Je to v podstatě dokument, který zachycuje nejen prostředí, ale snažil jsem se, aby každá fotka vyjadřovala i nějaký pocit. Práce dobrovolníků je, myslím si, často velmi emotivní. A ne každý člověk umí rozdávat radost a optimismus. Bezesporu je to náročné na psychiku samotného dobrovolníka,“ poukazuje Horký. Výstava fotografií dobrovolníků je jeho již několikátým fotodokumentem v řadě. V minulosti se například zaměřil na problematiku mentální anorexie a bulimie.

Vernisáž proběhne 5. prosince v 10.00 hodin ve vestibulu bodovy I. Vítkovické nemocnice. „Chceme oslovit veřejnost a rozšířit tak řady dobrovolníků v Ostravě. Tito lidé totiž mají na svých působištích nezastupitelnou roli. Nejde o hmotnou nebo peněžitou pomoc. Dobrovolníci se mnohým z potřebných lidí stali životní oporu a navracejí jim chuť do života nebo jim alespoň dělají milou společnost,“ přiblížil Michal Čančík z ADRY. Ve stejný den proběhne také informační kampaň ADRY, která se bude konat od 12.00 hodin na Prokešově náměstí a připomene Mezinárodní den dobrovolníků, který byl v roce 1985 prohlášen Valným shromážděním OSN za světově uznávaný významný den. Každoročně se k jeho oslavám připojují mezinárodní dobrovolnické organizace a desetitisíce dobrovolníků na celém světě. Součástí programu bude vystoupení Pěveckého sboru Gymnázia Volgogradská a Pěveckého sboru Biskupského gymnázia.

Večer v 19.00 v Událostech z regionu na ČT1 bude odvysílán rozhovor a reportáž z výstavy Lukáše Horkého „Obyčejní lidé konají neobyčejné věci“, který pro humanitární organizaci Adra mapoval práci dobrovolníků v Severomoravském kraji. 

Čti dál: